Osaka International Chamber Music Competition & Festa

Award archives
The 9th Competition & Festa Rules and Regulations
Get Acrobat Reader web logo
Get Adobe Reader

JCMF website uses Adobe Acrobat Reader to browse PDF files. Please download plug-in for Adobe Reader (free of charge) from the following website:

*If you are unable to encode fonts on PDF format, please download Japanese fonts from http://www.adobe.com/products/acrobat/acrrasianfontpack.html and reload the file.
RSS

News & Topics

  • October 07, 2016
    Change of a Jury Member
    One of the Jury members for the First Section (String Quartet) of the Competition, Professor Rainer Schmidt has been replaced by Professor Levon Chilingirian (UK).
  • July 01, 2016
    The Venue of Prize Winners' Concert in Tokyo
    The Prize Winners' Concert hall has recently been decided as follows:
    TOPPAN HALL (1-3-3, Suido, Bunkyo-ku, Tokyo 112-0005 Japan)
    The first-prize winners of each section of the Competition are going to perform at the hall on May 23, 2017.
  • August 26, 2014
    RE-broadcast of Streaming again

    We decided RE-broadcast of the 8th Osaka Intl Chamber Music Competition & Festa on the following schedule.

    http://www.ustream.tv/channel/the-8th

    Section 1, Section2, Festa

    2014 August 28 (Thu) 12:00pm - 31 (Sun) 23:59 pm
    The estimated time is based on Japan time

  • June 19, 2014
    RE-broadcast  of  Streaming

    We are going to RE-broadcast of the 8th Osaka Intl Chamber Music Competition & Festa on the following schedule.


    http://www.ustream.tv/channel/the-8th


    Section 1:

    2014 June 20 (Fri) 12:00pm - 24 (Sun) 23:59 pm (Japan time)


    Section 2

    2014 June 27 (Fri) 12:00pm - 29 (Sun) 23:59 pm (Japan time)


    Festa

    2014 July 4 (Fri) 12:00pm - 6 (Sun) 23:59 pm (Japan time)

  • May 21, 2014
    ◆◆(Tue 19th May) Examination Result◆◆

    FESTA, FINAL ROUND


    [ Menuhin Gold Prize ] Das Kleine Wien Trio (Austria)

    [ Silver Prize ] Carion (Denmark)

    [ Bronze Prize ] Percussion Group "O-Gun" (Japan)

    [ Folkloric Music Special Prize ] Trio Paraphrase (Russia)

  • May 20, 2014
    ◆◆(Mon 19th May) Examination Result◆◆

    ◆Section II, Final Round (Piano Trio/Piano Quartet)

    [ 1st Prize ] Trio Rafale (Switzerland)
    [ 2nd Prize ] Notos Quartet (Germany)
    [ 3rd Prize ] Trio Atanassov (France)

      
    ◆Section I, Final Round (String Quartet)

    [ 1st Prize ] Arcadia Quartet (Romania)
    [ 2nd Prize] Cavaleri Quartet (UK)
    [ 3rd Prize ] Wasmuth Quartet (USA)

  • May 18, 2014
    [Tue 20th May] The 8th Osaka International Chamber Music Festa Participants' Schedule

    FESTA, Final Round

    1. 11:00~ Duo Gerassimez(Germany)
    2. 11:30~ Ensemble DIVO(Russia)
    3. 12:00~ PetRo Duet(Russia)
    4. 13:30~ Percussion Group "O-Gun"(Japan)
    5. 14:05~ Strings and Keys(Russia)
    6. 15:00~ Carion(Denmark)
    7. 15:30~ Trio Paraphrase(Russia)
    8. 16:00~ Das Kleine Wien Trio(Austria)

  • May 18, 2014
    ◆◆(Sun 18th May) Examination Result◆◆

    Festa - Preliminary Round

      1. Caco et Tasso (Japan)
      2. Xapis (Korea)
      3. Ensemble Lunettes (Japan)
    ◯4. Duo Gerassimez (Germany)
      5. Quartet San Francisco (USA)
      6. Barkada Quartet (USA)
      7. Donald Sinta Quartet (USA)
    ◯8. Ensemble DIVO (Russia)
      9. Sybarite 5 (USA)
    ◯10. PetRo Duet (Russia)


    FESTA, Group B- Preliminary Round

      1. Drumartica (Slovenia)
      2. Kotoalto (Japan)
    ◯3. Trio Paraphrase (Russia)
    ◯4. Percussion Group "O-Gun" (Japan)
      5. The Stasevskji Brothers (Finland)
    ◯6. Strings and Keys (Russia)
    ◯7. Das Kleine Wien Trio (Austria)
      8. Duo Kalypso (France)
    ◯9. Carion (Denmark)
      10.Szoko Duo (Germany)

  • May 18, 2014
    [Mon 19th May] The 8th Osaka International Chamber Music Competition Participants' Schedule

    Section II, Final Round (Piano Trio/Piano Quartet)

    1. 11:00~ Notos Quartet (Germany)
    2. 12:20~ Trio Adorno (Germany)
    3. 14:40~ Trio Atanassov (France)
    4. 15:50~ Trio Rafale (Switzerland)


    Section I, Final Round (String Quartet)

    5. 17:30~ Wasmuth Quartet (USA)
    6. 18:45~ Arcadia Quartet (Romania)
    7. 19:55~ Cavaleri Quartet (UK)

  • May 17, 2014
    [Sun 18th May] The 8th Osaka International Chamber Music Festa Participants' Schedule

    FESTA, Group B- Preliminary Round

    1. 11:00~ Drumartica (Slovenia)
    2. 11:30~ Kotoalto (Japan)
    3. 12:00~ Trio Paraphrase (Russia)
    4. 13:50~ Percussion Group "O-Gun" (Japan)
    5. 14:20~ The Stasevskji Brothers (Finland)
    6. 15:10~ Strings and Keys (Russia)
    7. 15:35~ Das Kleine Wien Trio (Austria)
    8. 16:00~ Duo Kalypso (France)
    9. 16:50~ Carion (Denmark)
    10. 17:15~ Szoko Duo (Germany)

1-10 of 24
page top