Osaka International Chamber Music Competition & Festa

Award archives
The 9th Competition & Festa Rules and Regulations
Get Acrobat Reader web logo
Get Adobe Reader

JCMF website uses Adobe Acrobat Reader to browse PDF files. Please download plug-in for Adobe Reader (free of charge) from the following website:

*If you are unable to encode fonts on PDF format, please download Japanese fonts from http://www.adobe.com/products/acrobat/acrrasianfontpack.html and reload the file.
RSS

News & Topics

  • May 17, 2014
    ◆◆(Fri 16th May) Examination Result◆◆

    The 8th Osaka International Chamber Music Competition

    Section II, 2nd Round (Piano Trio/Piano Quartet)

      1. Trio Enescu (Germany)
    ◯2. Notos Quartet (Germany)
     3. ARC Trio (Japan)
      4. Tokyo SKY Trio (Japan)
    ◯5. Trio Rafale (Switzerland)
    ◯6. Trio Atanassov (France)
    ◯7. Trio Adorno (Germany)

  • May 16, 2014
    ◆◆(Thu 15th May) Examination Result◆◆

    The 8th Osaka International Chamber Music Competition
       
    Section I, 2nd Round (String Quartet)

    ◯1. Cavaleri Quartet (UK)
    ◯2. Arcadia Quartet (Romania)
     3. Van Kuijk Quartet (France)
     4. Ragazze Quartet (The Netherlands)
    ◯5. Wasmuth Quartet (USA)
     6. Quartet Gerhard (Switzerland)
     7. Abel String Quartet (Germany) 

  • May 16, 2014
    [Sat 17th May] The 8th Osaka International Chamber Music Festa Participants' Schedule

    Festa A -  Preliminary Round

    1. 11:00~ Caco et Tasso (Japan)
    2. 11:25~ Xapis (Korea)
    3. 11:50~ Ensemble Lunettes (Japan)
    4. 13:50~ Duo Gerassimez (Germany)
    5. 14:20~ Quartet San Francisco (USA)
    6. 14:50~ Barkada Quartet (USA)
    7. 15:20~ Donald Sinta Quartet (USA)
    8. 15:50~ Ensemble DIVO (Russia)
    9. 16:40~ Sybarite 5 (USA)
    10. 17:10~ PetRo Duet (Russia)

  • May 15, 2014
    [Fri 16th May] The 8th Osaka International Chamber Music Competition Participants' Schedule

    Section II, 2nd Round (Piano Trio/Piano Quartet)

    1. 11:00~ Trio Enescu (Germany)
    2. 11:50~ Notos Quartet (Germany)
    3. 14:20~ ARC Trio (Japan)
    4. 15:20~ Tokyo SKY Trio (Japan)
    5. 16:30~ Trio Rafale (Switzerland)
    6. 17:30~ Trio Atanassov (France)
    7. 18:50~ Trio Adorno (Germany)

  • May 14, 2014
    [Thu 15th May] The 8th Osaka International Chamber Music Competition Participants' Schedule

    Section I - 2nd Round (String Quartet)

    1. 11:00~ Cavaleri Quartet (UK)
    2. 11:50~ Arcadia Quartet (Romania)
    3. 14:20~ Van Kuijk Quartet (France)
    4. 15:00~ Ragazze Quartet (The Netherlands)
    5. 16:15~ Wasmuth Quartet (USA)
    6. 17:05~ Quartet Gerhard (Switzerland)
    7. 18:20~ Abel String Quartet (Germany)

  • May 13, 2014
    [Wed 14th May] The 8th Osaka International Chamber Music Competition Participants' Schedule

    Section II - 1st Round (Piano Trio/Piano Quartet)

    1. 9:30~ Trio Adorno (Germany)
    2. 10:20~ Flex Ensemble (Germany)
    3. 11:25~ Medea Trio (Switzerland)
    4. 12:25~ Trio Rafale (Switzerland)
    5. 14:40~ Trio Enescu (Germany)
    6. 15:30~ Stratos Quartet (Austria)
    7. 16:45~ ARC Trio (Japan)
    8. 17:45~ Trio Suyana (Germany)
    9. 18:55~ Tokyo SKY Trio (Japan)
    10. 19:50~ Notos Quartet (Germany)
    11. 21:10~ Trio Atanassov (France)

  • May 12, 2014
    [Tue 13th May] The 8th Osaka International Chamber Music Competition Participants' Schedule

    Section I - 1st Round (String Quartet)

    1. 9:30~ Quartet Soleil (Japan)
    2. 10:30~ Van Kuijk Quartet (France)
    3. 11:45~ Wasmuth Quartet (USA)
    4. 12:45~ Arcadia Quartet (Romania)
    5. 14:45~ Abel String Quartet (Germany)
    6. 15:45~ Jana Quartet (Japan/China)
    7. 17:00~ Ragazze Quartet (The Netherlands)
    8. 18:00~ Cavaleri Quartet (UK)
    9. 19:00~ Quartet Gerhard (Switzerland)
    10. 20:00~ Adamas Quartet (Austria)

  • May 07, 2014
    LIVE WEB STREAM  is NOW on the web!!

    For the first time 8th of Osaka chamber music competiton & festa will be broadcast live from 13th of May 2014!!

    http://www.ustream.tv/channel/the-8th

    2014 LIVE WEB STREAM Schedule
    ALL times EST
    Subject to change

    ■(Tue)13th: 9:30 ~21:00 (Japan standard time)(SectionⅠ, 1st round)
    ■(Wed)14th: 9:30 ~21:00 (JST)(SectionⅡ, 1st round )
    ■(Thu)15th: 11:00~20:00 (JST)(SectionⅠ, 2nd round )
    ■(Fri)16th: 11:00~20:00 (JST)(SectionⅡ, 2nd round )
    ■(Sat)17th: 11:00~18:30 (JST)(Preliminary Round of Festa)
    ■(Sun)18th: 11:00~18:00 (JST)(Preliminary Round of  Festa)
    ■(Mon)19th: 11:00~20:30 (JST)(Final Round of SectionⅠ& Section Ⅱ)
    ■(Tue)20th: 11:00~16:30(JST)(Final Round of Festa & Award Presentation)
    ■(Wed)21st: 14:00~16:30(JST)(Part1 of Prizewinner’s Concert)
    ■(Wed)21st: 19:00~21:30(JST)(Part 2 of Prizewinner’s Concert)

  • April 30, 2014
    Participating Ensembles Festa
    21 Chamber Music Ensembles consisting of two to six musicians perform on stage. The musical instrumental combination are free
  • April 30, 2014
    Participating Ensembles Section II
    The following 11 Piano Trio/Quartet (piano,violin and cello)are listed in Section II.
11-20 of 24
page top